Boşanmada Mal Paylaşımı

Boşanmada mal paylaşımı

Boşanmada mal paylaşımı, evliliğin eşler arasında anlaşmazlıklar veya diğer sebepler neticesinde sona ermesi sonucunda gündeme gelen bir husustur. Yeni Türk Medeni Kanunu uyarınca boşanmada mal paylaşımı eşit olarak yapılmalıdır. Diğer bir anlatımla iki eşte, evlilik içerisinde elde edilen bütün mallara ortaktır. Boşanmada mal paylaşımı davası, boşanma davasından bağımsız olarak açılacağı gibi boşanma davası ile beraber de talep edilebilecektir. Ancak eşler, evliliğe adım atarken bir mal rejimi sözleşmesi imzalamışlar ise boşanmada mal paylaşımı davası açılmasına gerek yoktur. Çünkü sözleşmede malların ne şekilde paylaşılacağına eşler açıklık getirmiştir.

Mal paylaşımı davası eğer boşanma davasından sonra bağımsız bir dava olarak açılacaksa, ilk olarak boşanma davasının nihai kararının açıklanması beklenir. Boşanma davası kesinleştikten sonra mal paylaşımı davası açılacaktır. Taraflar boşandıktan sonra kadının iddet süresi için ise ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Boşanmalarda Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

Boşanmada mal paylaşımı, boşanma davası sürecindeki belki de en sıkıntılı dönemdir. Genellikle malların paylaşımından doğan sorunlar, sürecin çekişmeli boşanma davasına evirilmesine neden olmaktadır. Bu kısımda ise alanında uzman bir Ankara boşanma avukatından yardım alarak mal paylaşmadaki yaşamanız olası hak kayıplarını engelleyebilirsiniz.

Boşanmada mal paylaşımı konusu uygulamada gerçekten büyük bir sorun olmaktadır. Taraflar bu konuda genellikle bir ortak paydada buluşamadıkları için çözüm arayışını Aile Mahkemesinde sürdürürler. Eski Medeni kanun çerçevesinde ortak mal kavramı bulunmamaktaydı. Ancak yeni kanun, evlilik birliği içerisinde edinilmiş malları her iki eşe de özgülemiştir. Bunun anlamı ise boşanma davası açma sonucunda ortak mal olarak tabir edilen malların her iki eşe de eşit olarak paylaştırılmasıdır. Ortak mal kapsamı dışında kalan kişisel mallar ise paylaştırma konusu olmayacaktır. Boşanmada mal paylaşımı usulüne, 4787 sayılı kanun ve TMK madde 214’te geniş bir şekilde yer verilmiştir.

Boşanmada mal paylaşımı hususunda anlaşmalı boşanma protokolü imzalayan eşler için ise ek bir dava ihtiyacı bulunmamaktadır. Hali hazırda sözleşmede bu hususa yer verilmiş olması gerekmektedir. Ancak yukarıda da ele aldığımız üzere çekişmeli boşanmada mal paylaşımı sancılı geçmektedir. Boşanma davasında talep edileceği gibi ek bir dava açma zorunluluğu da bazı durumlarda doğabilecektir. Unutmamak gerekir ki boşanma davalarında talep edilecek maddi hususlar; Çeyiz, kişinin hususi ziynet eşyaları, nafakanın miktarı ve tazminat konusudur.

Anlaşmalı Boşanmada Mal Paylaşımı

Boşanmada mal paylaşımı için ek bir dava açılacağı zaman üç talebin birlikte gerçekleşmesi önem arz etmektedir. Bu talepler şu şekildedir; Katılma alacağı, katkı alacağı, değer artış payı alacağıdır. Boşanmada mal paylaşımında önemli husus, paylaşılacak olan malların muhakkak evlilik devam ederken kazanılmış olmasıdır. Evlilik öncesinden edinilen mallar, paylaşım konusu değildir. Evlilik birliği devam ederken edinilen malların paylaşımı, ilgili kanun hükümleri uyarınca yarı yarıyadır. Ancak kural varsa istisna da vardır sözünden hareketle, bunun da birçok çeşitte istisnası bulunmaktadır. Sağladığımız hukuki danışmanlık hizmeti, boşanmada mal paylaşımını da kapsamaktadır.

Boşanmada mal paylaşımı hususunda yarı yarıya bölüşülemeyen istisnai durumlara değinmek gerekirse şu şekilde sayabiliriz; Miras ile kazanılan ya da karşılıksız kazanma ile elde edilen bütün mallar, Üçüncü kişilerden alacakları manevi tazminatlar, kişisel kullanıma tahsis edilmiş mallar vd. Bu istisnai durumlar daha fazladır.

Mal Ayrılığı Rejimi Nedir?

Boşanmada mal paylaşımı davasının gerekmediği durumlardan birisi de mal ayrılığı rejiminin kabul edilmesidir. Burada anlatılmak istenen, eşlerin evlilik birliği içerisinde kendi malları ve kendi borçlarının bulunduğu ortaklaşa bir mallarının olmadığıdır. Bu şekilde devam eden bir evliliğin boşanma davası ile sona ermesinde de yine mallar ve borçlar bölüşülmeyecektir. Ancak burada şu sorun ortaya çıkabilir. Malın sahibi olmamasına rağmen kendisinin olduğunu iddia eden eş. Ancak Medeni Kanun uyarınca iddia sahibi, iddiasını ispatla yükümlüdür. Yani malın kendisine ait olduğunu öne süren eş, bunu ispat etmelidir. Hiçbir şekilde malın hangi eşe ait olduğu ispat edilemez ise de mahkeme, paylı mülkiyet olduğuna karar verecektir ve yarı yarıya paylaştırılacaktır.

Boşanmada Mal Kaçırma

Boşanmada mal paylaşımına karşılık tarafların mal kaçırmaları istenmeyen bir durumdur. Ancak uygulamada, boşanma sebeplerinin oluşması sonucu gelişen süreç ya da öncesinde tarafların mal kaçırmaları sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Boşanmada mal kaçırma, diğer eşe verilecek olan mal miktarının daha az olmasını ya da mümkünse hiç verilmemesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilir. Mal kaçırma işlemi birçok farklı yöntem ile yapılmaktadır. Bunlar; Taşını ya da taşınmaz bütün malların piyasa değerinin daha aşağısına satılarak nakde çevrilmesi, şüphe yaratmayacak bir üçüncü kişiye bağışlanması, muvazaalı satış sözleşmeleri ile mülkiyetten çıkarılması ve daha farklı şekillerdedir. Taraflardan birisinin, mal kaçırma şüphesi taşıdığı düşünülüyorsa mahkemeye başvurmak sureti ile tedbir kararlarının uygulanması sağlanabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Boşanma Hangi Mallar Paylaşılır?

Boşanmada hangi mallar paylaşılır konusunu ele alırsak, evlilik öncesinde tarafların kazandıkları mallar paylaşımın dışında kalacaktır. Bunun haricinde kanunda istisna olarak sayılan birçok mal da boşanmada mal paylaşımından muaf tutulacaktır. Mal paylaşımına dahil olan mallar ise paylaşılabilecektir.

Boşanmada Ev Kimin Olur?

Boşanmada ev, evlilik 01.01.2002 tarihinden sonra gerçekleşmiş ise ortak mal olarak sayılacak ve yarı yarıya paylaştırılacaktır. Yapılacak boşanmada mal paylaşımı davası ile evin değeri belirlenecek, evin maliki olarak görünen eş bu bedeli diğer eşe ödeyecektir.

Bunları da Beğenebilirsiniz

Yorumlar (2)

 • Berkut 4 hafta ago Cevapla

  Almanyada ikamet ediyorum
  ilk evligimden iki tane çocugum var
  ikinci evlilimi geçen sene ysptim türkiyede bir sene tamamlanmadan bitti ben izindeyken kardesimin yanina gidiyorum diyerek altinlarida alarak gitti üstelik 100.000TL parada talep ediyor altinlarin karsiligi diyerek ayriyeten benim ne yapmam gerekiyor hukiki anlamda.

  İsmail ÇAVUŞ 4 hafta ago Cevapla

  Merhaba Berkut bey, öncelikle belirtmek isterim ki evliliğinizin bu şekilde sona ermesinden derin bir üzüntü duydum. Sorunuzun cevanına gelecek olursak, kural olarak düğün sırasında takılan ziynet eşyaları; kim tarafından, kime takılırsa takılsın, kadına bağışlanmış sayılır ve artık kadının kişisel malı sayılır. Erkeğe takılan çeyrek, yarım, tam altın gibi takılar ve paralar ise “kadına özgü” olmadıklarından erkeğe ait olacaklardır. Ancak kime takıldığı belirlenemeyen takılar ise paylı mülkiyet konusu olacak haliyle de paylaşılacaktır. Yazımızda belirttiğimiz üzere boşanmada mal paylaşımı açısından kişisel mallar, paylaşım konusu olmayacaktır.
  Takıların talep edilmesi, boşanma davası ile beraber olacağı gibi boşanma davasından sonra açılacak bir dava ile de mümkündür. Talep dilekçenize ” X tane tam altın, Y tane yarım altın, Z tane çeyrek altından oluşan düğün nedeni ile takılan ziynet eşyalarının aynen iadesine, bu durum mümkün değilse de XXX.XX TL tutarındaki bedelin yasal faizi ile tarafıma ödenmesine karar verilmesini talep ediyorum.” ibaresini ekleyerek talepte bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın